Jak zrobić rogaliki drożdżowe?

by - marca 12, 2020

Jak zrobić rogaliki drożdżowe?

Witajcie kochani :) Dawno nie wrzucałam przepisu, dlatego korzystając z większej ilości wolnego czasu postanowiłam to nadrobić:) Spieszę do was ze sprawdzonym przepisem na rogaliki drożdżowe. Ciasto drożdżowe wbrew pozorom do najłatwiejszych nie należy, dlatego dzielę się z wami moim przepisem, zawsze mi nieskromnie mówiąc wychodzi. Ostatnio bardzo wam przypadł do gustu przepis na rogaliki z gotowego ciasta francuskiego. 
Co prawda jeden przepis na rogaliki drożdżowe już był, ale tutaj macie wersję ulepszoną i z proporcją na większą ilość słodkości, no i z Nutellą, a nie marmoladą.

Przepis na rogaliki drożdżowe

Ciasto:

  • 500 ml mleka

  • 1 szklanka cukru

  • 1400 - 1500 g mąki

  • 50 g drożdży

  • 1 jajko

     

    Dodatkowo:

      • 1 jajko
      • Nutella (wg uznania)
      • cukier puder do posypania rogalików
      • mąka do podsypywania ciasta

Mleko podgrzewamy tak, żeby było ciepłe, ale nie gorące. Wlewamy je do większej misy, w której będziemy wyrabiać ciasto. Następnie dodajemy wszystkie pozostałe produkty takie jak: drożdże, mąkę, jajko, cukier. Całość wyrabiamy, aż ciasto przestanie kleić się do rąk. Pozostawiamy w misce, przykrytej w jakimś ciepłym miejscu, na około 2 godziny, żeby ciasto bardziej wyrosło (zwiększyło dwukrotnie swoją wielkość). 



 P

Jak formować rogaliki drożdżowe?

Odkrajamy kawałek ciasta, wałkujemy na stolnicy na grubość około 3-4 mmm (nie za cienkie, żeby rogaliki były pulchne) na kształt koła. Nożem kroimy je na dwie połówki i z każdej wycinamy trójkąty, o takiej wielkości, jaka nas interesuje. Każdy rogalik smarujemy Nutellą i zawijamy, możemy też na końcu podwinąć rogi, żeby kształtem przypominały księżyc. Gdy rogaliki będą pozwijane, smarujemy je roztrzepanym białkiem z odrobiną wody. Wkładamy je do piekarnika rozgrzanego do temp 180 ° (góra- dół) na 18 minut. Po upieczeniu możemy je posypać cukrem pudrem. Jeśli nie jesteś zwolennikiem kremu orzechowego, lub po prostu masz na niego uczulenie, to śmiało możesz go zamienić na marmoladę:) 

Z podanego przepisu wychodzi sporych rozmiarów miska, która mieści około 60 - 70 rogalików. Smacznego!

Dajcie znać w komentarzach, czy lubicie ciasto drożdżowe, co najchętniej z niego robicie? Macie jakieś ulubione nadzienie do rogalików? Miłego dnia, A. 


_____
Jeśli podoba Ci się mój blog, to zapraszam do:
a) polubienia mojego  FACEBOOKa
i/lub 
b) zaobserwuj profil na  INSTAGRAMie
 

You May Also Like

7 komentarze

  1. Najbardziej lubimy rogaliki nadziane powidłami :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Wędrówki po kuchni12 marca 2020 21:26

    Wyglądają pysznie! Moja zona robi krucho-drożdżowe z domowymi powidłami śliwkowymi

    OdpowiedzUsuń
  3. Niestety w Warszawie nie ma już drożdzy w sprzedaży :(

    OdpowiedzUsuń
  4. OO - chetnie skorzystam z przepisu :)

    OdpowiedzUsuń

Wpadnij na Instagrama