Szkoła mówców. Myśl i prezentuj inaczej niż wszyscy - Lidia Buksak

by - sierpnia 03, 2019


Autor:  Lidia Buksak

Tytuł: Szkoła mówców. Myśl i prezentuj inaczej niż wszyscy

Wydawnictwo: Onepress

Okładka: Miękka

 

Witajcie kochani :) Ja jeszcze na wakacjach, ale oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie wzięła kilka książek do walizki.  Dzisiaj chcę wam opowiedzieć o książce, nie tylko dla osób, które są na wysokich szczeblach w dużych korporacjach, ale też dla managerów, czy osób, mających kontakt z klientami. Sztuka prezentacji przydaje się nie tylko w pracy zawodowej, ale również i życiu osobistym, więc polecam przeczytać Szkołę mówców każdemu z was. Zawiera ona sporo wiedzy teoretycznej, ale i praktycznej, przez co łatwiej będzie przyswoić wiedzę i osiągnąć zamierzony skutek, którym jest występowanie publiczne bez stresu. 

"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" (Stanisław Jerzy Lec)

Autorka powyższym cytatem otwiera książkę, zgadzam się z nim, bo niestety większość przemawiających do publiczności skupia się na tym co chce przekazać, a nie patrzy na to, jak te informacje odbierze publiczność. Z zawodu jestem nauczycielem, dodatkowo też managerem w firmie Oriflame, więc temat wystąpień publicznych nie jest mi obcy. Z prezentacjami wszelkiego rodzaju miałam do czynienia przede wszystkim na studiach. Niestety w ogromnej mierze były one, co tu dużo mówić, po prostu nudne. 

Autorka przytacza nam przykłady, z którymi się spotkała w swojej pracy, mówi co było źle i jak poprawić dane czynności, aby być lepszym mówcą. Najlepiej wyobrazić sobie pewne czynności na konkretnych przykładach. Co mi się także ogromnie spodobało to fakt, iż autorka wprowadziła część z ćwiczeniami, aby każdy z nas mógł się zastanowić nad samym sobą, co robi dobrze,  a nad czym trzeba popracować. Jak inaczej będziemy wiedzieć, co trzeba zmienić? Jest dużo pytań, nad którymi należy przemyśleć swoje działania, a także emocje, jakie towarzyszą nam podczas wystąpień publicznych.  

"Dobre przemówienie musi posiadać interesujący początek i ciekawe zakończenie. A przede wszystkim: zakończenie musi znajdować się jak najbliżej początku" (Anthony Eden)

Już w szkole uczą nas na lekcjach języka polskiego, że dobre wypracowanie składa się z wstępu, rozwinięcia i zakończenia. W dalszej części Lidia Buksak pisze o swojej autorskiej formule 5K (Kierunek, Kto? Komu? Korzyści, Komunikat), dzięki której wiemy, jak powinna być skonstruowana dobra prezentacja. A jeśli  chcesz zobaczyć, kto był dla autorki przykładem mówcy idealnego, przeczytaj tą książkę. Książka bardzo mi się spodobała, ze względu na dużą liczbę przykładów i przede wszystkich ćwiczeń wymowy, do których będę chętnie wracała. 

Jeśli chcecie wiedzieć, jak występować publicznie, nie stresując się przy tym i nie będąc nudnym dla publiczności, jak być pewnym siebie, jak zaciekawić publiczność, to na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w Szkole mówców. 

A wy boicie się wystąpień publicznych, czy może traktujecie je jako szansę, a nie karę? Jak radzicie sobie ze stresem? Piszcie w komentarzach, miłego dnia, A.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Onepress
________________________________________________________
Jeśli podoba Ci się mój blog, to zapraszam do:
a) polubienia mojego  FACEBOOKa
i/lub 
b) zaobserwuj profil na  INSTAGRAMie

You May Also Like

3 komentarze

  1. Fajna jest ta zasada 5k. Myślę, że wywodzi się na marketingowej 5P, ale to jej nie umniejsza :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie mogę się przekonać do czytania tego typu książek.

    OdpowiedzUsuń
  3. Muszę przyznać, że taki typ książki mi nie podchodzi. Kilkakrotnie robiłem do nich podejście i zdecydowanie nie są dla mnie.

    OdpowiedzUsuń

Wpadnij na Instagrama